Jak znaleźć dobrego masażystę w Starogardzie Gdańskim?

with Brak komentarzy

Większość moich Pacjentów to osoby, które już korzystały z zabiegów lub trafiają do gabinetu masażu w Starogardzie Gdańskim z tzw. polecenia. Dziś postaram się zwrócić Państwa uwagę na to, czym kierować się szukając usług masażu w Internecie.

 

Kwalifikacje i doświadczenie zawodowe

 

Te kryteria są oczywiste. Jednak gabinetów masażu jest coraz więcej, a bez informacji o kwalifikacjach i doświadczeniu nie mamy pewności, komu powierzamy swoje zdrowie. Jeśli więc szukamy masażysty w Internecie, warto zajrzeć na stronie do zakładki „O mnie”. Tam powinniśmy dowiedzieć się, jakie wykształcenie posiada masażysta, gdzie pracował, poznać opinie innych Pacjentów, uzyskać dostęp do ewentualnych referencji pracodawców.

 

Kto może wykonywać zabiegi masażu?

Kwestię kwalifikacji zawodowych uprawniających do wykonywania masażu leczniczego reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 29 marca 1999r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Według rozporządzenia w zakładach opieki zdrowotnej (publicznych i niepublicznych) może być zatrudniona wyłącznie osoba z tytułem technika masażysty, technika fizjoterapii, licencjata lub magistra fizjoterapii.

Jeśli poszukujemy masażu relaksacyjnego, dodatkowo można skorzystać z oferty salonów SPA czy klinik medycyny estetycznej i kosmetologii. Niekiedy masaż świadczą osoby, które ukończyły branżowe kursy. Wówczas warto sprawdzić, czy certyfikat jest wystawiony przez szkołę zarejestrowaną w Systemie Informacji Oświatowej, posiadającą akredytację Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

W jakich placówkach pracował masażysta?

Oprócz wykształcenia warto zainteresować się, gdzie i w jakim okresie czasu masażysta zdobywał doświadczenie. W przypadku masażu leczniczego cenną wskazówką jest informacja o pracy w przychodniach lekarskich i szpitalach. To na oddziałach szpitalnych masażysta styka się z różnego rodzaju chorobami współistniejącymi i ma możliwość konsultowania terapii z lekarzami różnych specjalizacji. Efekty jego pracy włącza się w proces leczenia, tym samym podlegają one ocenie całego zespołu prowadzącego leczenie.

 

Opinie i referencje

 

Jeśli chcemy skorzystać z masażu u konkretnego specjalisty, często kierujemy się opiniami w Internecie. Szukamy ich w uznanych portalach branżowych lub ogłoszeniowych, które zarządzają ofertami firm i opiniami o nich. Na ile są one wiarygodne? Polecam sprawdzić, czy portal weryfikuje użytkowników chociażby po adresie e-mail oraz czy właściciel wizytówki ma możliwość usuwania lub moderowania komentarzy. Wartym uwagi dopełnieniem opinii o masażyście są referencje pracodawców, ponieważ zwykle wystawia je bezpośredni przełożony, który miał możliwość obserwacji i oceny efektów pracy w dłuższym okresie czasu.

 

Bezpieczeństwo i higiena pracy

 

Środki higieniczne jednorazowego użytku, dezynfekcja to dzisiaj standard. Warto zwrócić uwagę na metraż gabinetu i liczbę przyjmowanych pacjentów. Unikajmy miejsc, w których masaż wykonywany jest w małych pomieszczeniach, a przerwy między zabiegami są zbyt krótkie, aby dobrze przewietrzyć pomieszczenie.

Zwracajmy także uwagę na wyposażenie gabinetu. Najważniejszym elementem jest stół do masażu, który umożliwia prawidłowe ułożenie Pacjenta i pozwala na przyjmowanie w trakcie zabiegu odpowiednich pozycji.

Istotnym kryterium wyboru masażysty jest także możliwość umówienia się na dogodną godzinę oraz przesuwania terminu wizyt. Zawsze przecież może nam coś niespodziewanego wypaść.

Z reguły lokalizacja nie ma dla Pacjentów większego znaczenia, zwykle dojazd nie sprawia dziś problemów, ale warto sprawdzić, czy jest możliwość zaparkowania samochodu tuż przy wejściu lub w bliskiej odległości.

 

Czy masażysta posiada ubezpieczenie OC i NNW?

Ubezpieczenie OC obejmuje odpowiedzialność za szkodę, którą masażysta może wyrządzić Pacjentowi w czasie udzielania świadczeń zdrowotnych, czyli prowadzenia terapii. Z ubezpieczenia NNW Pacjent skorzysta np. przy złamaniu wskutek upadku, które może mieć miejsce w gabinecie, poczekalni, toalecie, przy wejściu do budynku. Warto także w ten sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo.

 

Koszty zabiegów i odliczenia

 

Zwykle masażyści informują na swoich stornach internetowych o promocjach, rabatach czy voucherach. W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na możliwość odliczenia kosztów masażu w rocznym zeznaniu PIT w ramach ulgi rehabilitacyjnej, która przysługuje osobom z niepełnosprawnościami. Także niektóre zakłady pracy refundują swoim pracownikom koszty rehabilitacji z funduszu socjalnego. Dofinansowanie można także uzyskać z fundacji, jeśli Pacjent pozostaje pod jej opieką.

 

Rejestracja i pytania

 

W trakcie rejestracji nie bójmy się pytać o wszystko, co nas nurtuje. Wybierając masażystę oddajemy w jego ręce to, co mamy najcenniejszego, czyli zdrowie. Nie korzystajmy z masaży, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy trafimy do dobrego specjalisty. W Starogardzie Gdańskim wiele osób świadczy tego typu usługi i warto zadać sobie nieco trudu, aby znaleźć masażystę, który spełni wszystkie wymagania.