Jak przygotować się do masażu?

with Brak komentarzy

W trakcie rejestracji Pacjenci często pytają, czy powinni w jakiś szczególny sposób przygotować się do masażu. Dzisiaj chciałbym przedstawić kilka wskazówek: czego unikać przed zabiegiem, co warto ze sobą zabrać, a o czym nie wolno zapomnieć. Dowiesz się także, jakie warunki powinien zapewnić masażysta, aby zabieg przebiegał profesjonalnie i w miłej atmosferze.

 

Pierwsze wrażenie

 

Wywiad jest bardzo istotny do ustalenia, jak będzie przebiegać terapia. Pytania często mają charakter osobisty. Dotyczą nie tylko występujących dolegliwości, ale także wykonywanego zawodu, trybu życia, niekiedy zahaczają o sytuację rodzinną. Zatem kultura osobista i sposób odnoszenia się do Pacjenta tworzą pierwsze wrażenie, dlatego też zawsze mam na uwadze poufność sytuacji.

 

Podobnie, jeśli chodzi o przygotowanie do zabiegu. W gabinecie znajduje się przebieralnia, gdzie można zostawić rzeczy osobiste za zasłoniętą kotarą oraz kącik dla osoby towarzyszącej oddzielony od stołu do masażu stałym parawanem. W pomieszczeniu panuje przyjemna temperatura – około 23 stopni C.

 

W czasie kiedy przygotowujesz się do masażu, stosuję procedurę mycia rąk z wykorzystaniem mydła w płynie, ręczników jednorazowych oraz środka odkażającego.

 

O czym pamiętać przed masażem?

 

Niektórzy Pacjenci preferują masaż przy ściemnionym świetle, w otoczeniu zapachów, z muzyką w tle, aby wzmocnić atmosferę relaksu. Warto poinformować o tym w trakcie rejestracji lub przed zabiegiem.

 

W zależności od stanu skóry używam talku lub środków poślizgowych niepowodujących podrażnień i alergii, dlatego też nie smaruj ciała balsamem lub innym kosmetykiem ujędrniającym. Stosuję także jednorazowe podkłady oraz dezynfekuję stół środkami przeznaczonymi do tego celu. Nie musisz więc zabierać ze sobą własnego ręcznika.

 

Warto także pamiętać, aby posiłek spożyć około dwie godziny przed zabiegiem oraz unikać alkoholu i picia mocnej kawy. Należy także spiąć długie włosy oraz zdjąć biżuterię.

 

Na stole

 

Podczas zabiegu oceniam reaktywność tkanek. Badam nadwrażliwość bólową, występowanie zmian w postaci napięcia mięśniowego czy  zgrubień łącznotkankowych. W trakcie tych czynności bardzo ważne jest ułożenie i dostęp do masowanej okolicy ciała, dlatego też używam stacjonarnego stołu rehabilitacyjnego z możliwością regulacji poszczególnych segmentów renomowanej firmy Habys.

 

Jeśli odczujesz dyskomfort lub wystąpią jakiekolwiek dolegliwości, poinformuj mnie o tym. Zasygnalizuj, gdy masaż jest zbyt słaby lub za mocny.

 

Po masażu

 

Wstajemy powoli, gdyż zbyt gwałtowne ruchy mogą spowodować zawroty głowy lub mroczki przed oczami. Zarezerwuj kilka minut na odpoczynek, aby nie dopuścić do oziębienia masowanej okolicy ciała.

 

Nie zapomnij!

 

Jeśli posiadasz dokumentację medyczną, zabierz ją ze sobą. Przede wszystkim chodzi o opisy badań obrazowych, wypisy ze szpitala czy pisemne zalecenia lekarzy specjalistów.

 

Masaż to czas przeznaczony na relaks, podtrzymanie lub poprawę zdrowia. Powinien odbywać się bez pośpiechu. To masażysta jest gospodarzem spotkania i na mim spoczywa odpowiedzialność za to, czy Pacjent zechce wrócić do gabinetu. Odpowiedni przebieg wizyty motywuje do dbałości o zdrowie i wpływa pozytywnie na efekt końcowy.