Pacjentom zgłaszającym się do gabinetu masażu w Starogardzie Gdańskim najczęściej zależy na utrzymaniu stanu zdrowia lub jego poprawie. Masaż stosowany jest także w celu odprężenia i relaksu. Niezależnie od intencji wizyta przebiega według określonych standardów. Czego oczekiwać od masażysty?
Cele masażu
Najczęściej wskazywane i możliwe do osiągnięcia cele masażu to:
- uelastycznienie tkanek,
- rozluźnienie lub pobudzenie mięśni,
- rozluźnienie powięzi,
- poprawienie ruchomości w stawach,
- poprawienie ukrwienia i odżywienia tkanek,
- działanie przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, uspokajające i relaksujące.
Aby je osiągnąć, trzeba odnieść się do stanu chorobowego Pacjenta. Przeprowadzić szczegółowy wywiad oraz badanie palpacyjne.
Wywiad diagnostyczny
Pozwala ustalić rodzaj i techniki masażu właściwe do zastosowania w konkretnych schorzeniach. Wybór uzależniony jest od wielu czynników.
Pytania będą koncentrować się na:
- przyczynach powstawania dolegliwości,
- aktualnych objawach oraz sytuacjach, w których ulegają one zmianie,
- historii leczenia i występowaniu chorób współistniejących,
- informacji o przebytych zabiegach, operacjach, przyjmowanych lekach oraz uczuleniach na środki poślizgowe, jak np. talk, oliwka, krem, balsam, olejki eteryczne,
- informacji o wieku i trybie życia Pacjenta.
Dokumentacja medyczna oraz wskazania lekarskie są podstawą ustalenia celów i przebiegu leczenia.
Badanie narządu ruchu
Kolejny etap wizyty obejmuje zapoznanie się z przedstawioną dokumentacją medyczną oraz przeprowadzenie badania.
Pacjent poddany jest ocenie pod kątem:
- postawy ciała,
- diagnozy elastyczności i napięcia mięśniowego oraz tkanki łącznej,
- temperatury tkanek i występowania obrzęku lub wysięku,
- podstawowych wzorców ruchowych, w tym zakresu ruchomości stawów.
Badaniu podlegają również obszary ciała nie dotknięte bólem lub odczuwaną dysfunkcją, mogące wywierać wpływ odruchowy na zgłaszane dolegliwości.
Omówienie terapii
Wywiad i badanie prowadzą do ustalenia przebiegu terapii z uwzględnieniem aktualnego stanu chorobowego oraz potrzeb i oczekiwań Pacjenta.
Masażysta omówi możliwe do osiągnięcia efekty, czyli spodziewaną poprawę stanu zdrowia. Zostanie także uzgodniony harmonogram zabiegów.
Pacjent ma możliwość zwrócić się do masażysty z pytaniami również po ukończonym zabiegu lub terapii.
Wykonanie zabiegu masażu
Masaż wykonuje się w ułożeniu zapewniającym rozluźnienie mięśni, a w przypadku wykonywania drenażu limfatycznego swobodny odpływ chłonki. Na zabieg składa się szereg technik, a także ćwiczenia usprawniające. Należy je stosować stosownie do występujących zaburzeń i dolegliwości.
Obserwując reaktywność tkanek masażysta dobiera intensywność i czas trwania bodźców fizycznych. Siła nacisku uzależniona jest od wieku, płci, budowy ciała, stanu zdrowia i reakcji na bodziec.
Masażysta objaśnia wykonywane czynności, ich wpływ na organizm, a Pacjent informuje o swoich odczuciach. Przeprowadza także test kontrolny polegający na ustaleniu ruchu, który powoduje pogorszenie odczuwanych dolegliwości. Ma to na celu weryfikację towarzyszących objawów.
Zabieg trwa od 15 minut do godziny. Czas zleży od stanu zdrowia, rodzaju zaburzenia, powierzchni ciała poddanej masażowi. Charakter schorzenia i postępy w leczeniu decydują o liczbie potrzebnych zabiegów.
Wydanie zaleceń
Pod koniec wizyty Pacjent:
- otrzyma zalecenia, najczęściej w postaci ćwiczeń profilaktycznych i wspomagających, bądź mobilizacji własnych,
- zostanie poinstruowany w kierunku właściwej aktywności ruchowej oraz ergonomii życia codziennego, takich czynności jak: siedzenie, wstawanie, leżenie, chodzenie, schylanie czy wypoczynek,
- niekiedy zostanie poproszony o dodatkową konsultację u lekarza specjalisty.
Po masażu Pacjent powinien odczekać kilka minut. Jest to wskazanie bezwzględne, aby nie dopuścić do gwałtownego oziębienia masowanej okolicy ciała.